Krytyka sztuki?

sierpnia 07, 2013
Krytyka sztuki?

Sprowadzamy sztukę do najprostszych, najprymitywniejszych potrzeb. Tworzymy pozory czegoś, co ma nas rzekomo oddzielać od rzeczywistości, bądź też kreować świat od nowa. Tak naprawdę stwarzamy jedynie namiastkę innego świata, sięgającą zbyt głęboko w to, co jest pozbawione szerszego kontekstu. Sztuka, która z pozoru ma przenosić w krainę idylliczną, utopijną, tak różną od tego, co za oknem. Sztuka, która miała odbiorcę przenosić w inny wymiar - tak daleki od naszego świata, bardziej perspektywiczny, za bardzo wnika w tę prymitywność, bazuje na niższych wartościach, nie szuka genezy ludzkiego życia, ale zabiera się za analizę mechanizmów, jakimi kieruje się ludzkie ciało.  
 
Zamiast zwrócić uwagę na problem cierpienia lub ludzkiej tęsknoty, patrzymy na proces powstawania i przepływania hormonów. Czy dlatego tak chętnie wracamy do świata sprzed wieków?

Miałem niedawno wrażenie, że tak mogłaby wyglądać krytyka sztuki, współczesnej niestety. Zmieniły się priorytety, nie wszystko można obecnie nazwać dziełem (właściwie to ciężko odróżnić prawdziwą kulturę od totalnego "kitu") 

No dobrze, ale czy tak właśnie mogłaby wyglądać współczesna krytyka sztuki? Pewnie tak, ale krzywdziłaby całe pokolenia młodych twórców, którzy chcą zastąpić swoich mentorów w drodze ku dorosłości - Z.Herberta, L.Staffa, Cz. Miłosza. Tych, którzy nie chcą zostać życiowym P.Coelho, ale pełnym mądrości o świecie Kołakowskim.

Nie jest źle, ale musimy nauczyć się odróżniania tego, co prawdziwie wzniosłe, od tego, co jest tylko namiastką kultury wyższej. Filmy, teatr, literatura, fotografia żerują ostatnio na coraz najniższych wartościach, chcą zaspokajać te najbardziej prymitywne potrzeby człowieka, zamiast dbać o sferę jego ducha. Lud dostaje namiastkę chleba i igrzysk. Po co im coś więcej? Są wyjątki, ale niestety jest też sporo przykładów potwierdzających tę myśl.

Każdy z nas tworzy kulturę, nie musimy być artystami, by kreować rzeczywistość.

Trochę lapidarna to myśli, być może urywam ją zbyt wcześnie, nie wyjaśniając swojego stanowiska, ale zostawiam ją w fazie szkicu. Niech każdy dopowie sobie resztę. --------------

zdjęcie pochodzi z własnych zasobów

Może zainteresuje Cię jeszcze...

0 komentarze